Montáž dverí LSD

V princípe technicky pomerne nenáročná, avšak na dolaďovanie a dopasovanie zaujímavá montáž a výsledok vám dáva krídla… Čo sa vám snažím naznačiť? Že sa dnes pozrieme na zúbok montovaniu medzi tunermi pomerne obľúbených dverí v štýle Lambo – Lambo Style Doors. Tiež vás na tuningových zrazoch alebo pri iných rozličných príležitostiach zaujalo otváranie dverí spôsobom: dvere sa kúsok pootvoria v pôvodnom smere ako bežné, avšak vzápätí ladne smerom nahor? A ako sa to vlastne montuje? Čítate správny článok. Aspoň stručne vám to dnes priblížim.

Montáž dverí LSD

Montáž dverí LSD

Výrobou kitu na otváranie dverí spomínaným spôsobom sa venuje viacero firiem. My sa dnes pozrieme na osadenie a zapojenie kitu od spoločnosti LSD na Peugeot 206. Jeho veľkou výhodou, respektíve výhodou typizovaných setov pre jednotlivé druhy automobilov je kompatibilnosť pántov dverí s pôvodnými, ako i prispôsobenosť tlmičov na patričnú hmotnosť dverí daného auta. Už tento samotný fakt predpovedá jednoduchosť v samotnom montovaní kitu.

Montáž dverí LSD

Montáž dverí LSD

Ale poďme po poriadku. Úplne prvým krokom je demontáž blatníkov a podkolia, čím si uvoľníme priestor k pántom dverí. Keďže budeme zvesovať dvere, odpojíme dverovú elektriku a obmedzovač otvárania dverí (tzv. „doraz“). Následne odšróbujeme dvere z pántov, komplet pánty z dverí a aj z karosérie. V tejto chvíli môžeme nasadiť na karosériu pánty LSD dverí, ktoré – ako som už spomínala – pasujú na pôvodné šróbovanie, bez akýchkoľvek úprav či vyrábania nových dier. Ďalším krokom je montovanie dverí na pánt. Tu len upozorňujeme na opatrnejšiu manipuláciu kvôli oškretiu, najmä pri už nalakovaných autách. Celá táto fáza sa dá zvládnuť pomerne „rýchlo a bezbolestne“. Ale ako to už býva, a najmä pri tuningových autách, rozdiel medzi upraveným a UPRAVENÝM autom býva poznať v detailoch a precíznosti vypracovania. A tu sa dostávame k zrejme najväčšiemu kumštu pri montovaní dverí typu LSD – je to ich dopasovávanie.

Montáž dverí LSD

Montáž dverí LSD

Súbor skrutiek mechanizmu otvárania dverí vám ponúkne priam neuveriteľné možnosti vyhrania sa, kým dvere krásne sadnú, ako majú. Práve nad týmto strávite zrejme najviac času. Čiže „sa hráte“, kým nebudú o nič šúchať, hrany budú „sedieť“, medzery budú všade rovnaké… Práve preto je vhodné začať ako prvé dopasovávať dvere k zadnému dielu auta. Buď k zadným dverám alebo k zadnému blatníku, v závislosti od druhu auta, v našom prípade k zadnému blatníku. Ďalej musí sedieť, respektíve byť súmerná špára či už zboku alebo spodnej strany dverí, ako aj ich výška v pomere so zadným dielom. Do tretice musia sedieť na zámok a zároveň, aby nám nebolo málo, musia dobre doliehať k A-čkovému stĺpiku. „Pohodička“ nie?

Montáž dverí LSD

Montáž dverí LSD

Ak sme zvládli dopasovanie a dvere sedia ako majú a aj otváranie funguje ladne a podľa vašich predstáv, môžeme dopasovať predný blatník. V prípade Peugeotu 206 je situácia trochu špecifická, keďže je potrebné upraviť lem blatníka pri dverách (skrátiť), aby vznikol priestor pre nový pánt, ktorý je o niečo väčší ako pôvodný. V neposlednom rade je nevyhnutné predĺženie elektrickej kabeláže, keďže dvere sa otvárajú oproti originálu v úplne inej osi. Po predĺžení a zaizolovaní vodičov odporúčame preskúšať ich funkčnosť (napríklad otváranie okna, centrál, atď.). Ak je všetko v poriadku, vložíme ich do plastového alebo gumeného ochranného obalu, aby sa predišlo poškodeniu. Následne celé puzdro s káblami prichytíme pomocou sťahovacích pások napevno tak, aby pri otváraní a zatváraní dverí nedošlo k ich precviknutiu. Preskúšame, a ak sme presvedčení, že je všetko, ako má byť (nikde sa nič neodiera, neposúvajú sa káble atď.), nasadíme blatník. Na záver len pripomenieme: Pozor na kvalitné a dôsledné dopasovanie. Nie je nič horšie ako zatekanie do interiéru!

Montáž dverí LSD

Montáž dverí LSD