Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu

Po kratšej odmlke sa opäť našiel priestor pre stručný návod alebo popis jedného z množstva spôsobov, ako si môžete i Vy zušľachtiť svoju tuningovú krásavicu. Aby som dámam pri čítaní nespôsobila vrásky na čele a niektorým pánom zopár zbytočných šedín, vytiahla som „zo zásuvky“ ľahko stráviteľnú montáž, ktorej nenáročnosť pri zložito pôsobiacom názve odstupom času prekvapila i mňa.

Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu

Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu

Všímajúc si upravené autá reálne na cestách, po prípade v rozličných časopisoch, ľudovo povedané „zavarené kľučky“, prípadne odstránené otvárenie piatych dverí, je obľúbeným tuningovým prvkom. Vo veľa prípadoch pôsobí pri upravenom aute kľučka či trčiaci zámok ako rušivý prvok. Ich zrušením a následným zahladením pôsobia celkové úpravy veľakrát podstatne kompaktnejším dojmom. Ak však nechcete po ich likvidácii ostať vrčať s Rexom pri aute miesto za volantom, prípadne nakladať batožinu do kufra pomocou sklápania zadných sedadiel, je potrebné doriešiť spôsob otvárania dverí.

Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu

Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu

Otváranie auta bez kľučiek, spôsobom stojím meter a pol od auta, natiahnem frajersky ruku, zamierim smerom k dverám, „píp“ a dvere sa otvoria, na mňa celkom zapôsobil. So záujmom o informácie ako na to a otázkou koľko tisíc také niečo môže stáť, som skončila u Johnyho v X-dreame. Nasledoval zvláštny pohľad a po krátkej odmlke s úsmevom uviedol veci na pravú mieru. Montáž elektromagnetu spôsobujúceho „odskok“ dverí je sama o sebe pomerne nenáročná záležitosť. Vo vačšine prípadov sa používa na otváranie predných dverí, pretože kufor a zadné dvere nie je prípadne problém otvárať manuálne (mechanicky) z vnútra vozidla. Tu je potrebné uvedomiť si, že ak chcete otvárať dvere frajerským spôsobom ako som spomínala v úvode, je montáž drahšia o diaľkové ovládanie (napríklad viackanálový alarm). Prečo? Jedná sa totiž o dve od seba nezávislé záležitosti. Zamykanie dverí (prvá poloha alarmu nám prostredníctvom centrálneho uzamykania dvere odomkne) a otváranie dverí (druhá poloha aktivuje elektromagnet a dvere „odskočia“). V praxi sa samozrejme môžete stretnúť v snahe ušetriť i s rôznymi kreatívnymi prevedeniami v podobe skrytých mechanických spínačov otvárania dverí. Realizáciu však necháme na Vás a v dnešnej montáži pre ukážku popíšeme otváranie zadných dverí prostredníctvom elektromagnetu na staršom type Mazdy 626.

Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu

Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu

Cena setu, bežne dostupného v obchode, ktorý pozostáva zo samotného elektromagnetu, káblov, poistky a spínača, sa pohybuje podľa typu okolo približne 1000,- Sk, respektíve 33,- Eur. Náročné na čas je odstrojovanie dverí, prípadne iných častí interiéru a riešenie elektrického zapojenia a naťahovania novej kabeláže. Taktiež podotýkam, že klampiarske a lakovačské práce potrebné na odstránenie kľučky, sú považované za samostatné činnosti (podrobnejšie sme sa im venovali v starších číslach). Ak máme uvedené záležitosti vyriešené, môže nasledovať naša montáž. Hneď na začiatku (po odstrojení interiéru) sa dostávame k najdôležitejšiemu bodu celej práce – zvážime umiestnenie elektromagnetu, ktoré musí spĺňať dva predpoklady. Po prvé – aby po zapojení a aktivácii potiahol mechanizmus otvárania zámku v smere pôvodného otvárania kľučky tiahlom. Po druhé – aby nebránil fungovaniu ostatných mechanizmov umiestnených vo dverách (napríklad neumiestniť ho v dráhe otvárania okna). Následne navŕtame otvory pre uchytenie elektromagnetu a motorček pripevníme. Existujú viaceré prevedenia elektromagnetu s tiahlom kovovým alebo s lankom (montáž je rovnaká v oboch prípadoch). My sme použili jeden z najdostupnejších, čiže s lankom, ktoré zapojíme na mechanizmus zámku namiesto pôvodného tiahla z kľučky. Pozor, je nevyhnutné, aby bolo lanko po zapojení napnuté! V opačnom prípade mechanizmus nie je schopný zámok otvoriť. Ďalšou fázou je zapojenie elektrickej kabeláže do elektromagnetu a spínača (plusového kábla na spínaciu skrinku a poistky na plusový kábel). Plánik zapojenia je obvykle súčasťou balenia setu. Pri voľbe umiestnenia vypínača na palubnej doske berieme do úvahy praktickosť pri používaní a pridáme trochu estetického cítenia. Predposledným, veľmi dôležitým krokom je otestovanie funkčnosti otvárania. Ak všetko funguje ako má, zložíme interiér.

Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu

Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu

Na záver ešte jedna poznámka, aby Vás vlastné dvere nezaskočili. Po stlačení gombíka pri väčšine bežných áut dvere odskočia do prvej polohy (tzv. „bezpečnostnej“) otvárania zámku. Stlačením gombíka druhý krát sa dvere dostanú do druhej polohy. Existuje viacero riešení, ako sa i táto situácia dá riešiť (napríklad pružením), ale to už necháme na každého z Vás. Želám veľa zdaru, pevné nervy a šikovné ruky.

Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu

Otváranie dverí prostredníctvom elektromagnetu